YENİ NORMALE HAZIRIZ – 17 AĞUSTOS’TA BULUŞUYORUZ

Covid-19  dünya genelinde ve ülkemizde bizleri hiç alışık olmadığımız bir süreçle karşı karşıya bıraktı. Artık  “normalleşme “ ve “okula dönüş” süreci başlıyor.

Okula dönüş sürecinde hedefimiz öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın okulumuzda sağlıklı ve mutlu zaman geçirmeleridir. Bundan dolayı öğrencilerimize ve çalışanlarımıza hem psikolojik hem de fiziksel önlemlerle bu ortamı sağlayacağız. Bu normalleşme sürecinde okulumuzun alacağı önlemler, kurumsal çevikliğimiz ve hızlı karar alma özelliğimiz gereği değişiklik gösterebilir. Bu değişiklikler  önceden siz velilerimizle paylaşılacaktır.

Risklerin azaltılıp en aza indirgenmesi siz velilerimizle yapacağımız iş birliğiyle sağlanacaktır.

Okul açılmadan önce,açıldıktan sonra ve süreç devam ederken alınan önlemler,yapılacak çalışmalar  tüm paydaşlarımızla kararlı bir şekilde yürütülecektir.

Milli Eğitim Bakanlığının farklı bir görüş bildirmemesi durumunda  geçen mart ayından sonra uzaktan eğitim olarak devam ettiğimiz sürecin yüz yüze  telafisini yapmak için 17 Ağustos Pazartesi günü okulda buluşuyoruz.

Öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın sağlıklı bir ortamda eğitim öğretim yapabilmesi için okulumuzca yapılacak uygulamalar ve alınacak önlemler şunlardır:

 1. Okulumuzun fiziksel yapısı 5 gün, tam gün ve yüz yüze eğitim yapmaya uygundur.
 2. Sağlık Bakanlığının açıklamalarında okul kapalı alanında öğrenci başına düşen alan 4m2 olarak belirlenmiştir. Oysa okulumuzda bu alan 12 m2.dir. Bu sayıya açık alanlarımız da dahil edildiğinde okulumuzda öğrenci başına düşen alan 50 m2.dir.
 3. Haftanın 5 günü ilk dersimiz “sağlık önlemleri” olacaktır. Bu derslerde öğrencilerimizle birlikte nasıl yaşayacağımıza yönelik bilgilendirmeler yapacağız.
 4. Bir üniversitemiz tarafından açılan “Pandemi Sorumlusu Sertifika Programı”na bir görevlimiz kaydolmuştur, eğitimi devam etmektedir.
 5. Öğrencilerimiz 8.30’da servislerimizle duraklarından alınarak okula getirilecek, saat 17.00’de de yine servislerimizle duraklara bırakılacaklardır.
 6. Tüm sınıflarda tek kişilik sıralarda eğitim- öğretim yapılacaktır. Sıralar sabit olup sadece o öğrenciye ait olacaktır.
 7. Sınıflardaki öğrenci sayılarımız bakanın da belirttiği gibi ideal sayıdadır. Sınıflarımızın 40 m2 civarında olması öğrencilerin sosyal mesafeye dikkat ederek birlikte eğitim yapmasına uygundur.
 8. Ayrıca okul bahçemizin genişliği ve elverişliliğinden dolayı “bahçe sınıfı” uygulamasını da hayata geçireceğiz.
 9. Yemekhanede yeni bir düzene geçiyoruz. Önce ilkokullar sonra da ortaokullar yemekhaneyi kullanacaklar. Lise ise kendi binalarında yemek için ayrılmış bölümde yemeklerini yiyecektir.
 10. Menü, bağışıklık sistemini güçlendirecek biçimde hazırlanacaktır.
 11. Teneffüs saatleri ilkokul, ortaokul, lise için ayrı saatlerde olacaktır.
 12. Teneffüs saatlerinde en çok 4-8 öğrencimizin yan yana gelmesine izin verilecek ve bunları öğretmenler denetleyecektir.
 13. Bina içindeki merdivenlerin biri sadece iniş, biri sadece çıkış olarak kullanılacaktır.
 14. Tuvaletler personel kontrolünde sırayla kullandırılacaktır.
 15. Okulun çeşitli alanlarına asılan uyarı levhalarıyla hijyen kuralları gündemde tutulacaktır.
 16. Öğrencilerin ateş ölçümleri, maske takmaları ve sosyal mesafeye dikkat etmeleri, dezenfektan kullanımı gün boyunca denetlenecektir. Okula gelen herkesin ateşi ölçülecek ve maske kullanması sağlanacaktır.
 17. Velilerimizden ricamız, öğrencilerimizin çantasına eczaneden alacağınız 80 derece kolonya ve el dezenfektanı koymalarıdır.
 18. Öğrenciler arasında araç gereç alışverişi engellenecektir.
 19. Her teneffüs sonrasında eller mutlaka sabunla ve dezenfektanla temizlenecektir.
 20. Alerjik durumu olan öğrencilere aileleri tarafından yanlarına uygun temizleyiciler konabilir.
 21. Öğretmenler ve tüm personel mutlaka maske takacaklardır.
 22. Hasta olan öğrenciler ve personel iyileşmeden okula alınmayacaktır.
 23. Okul sağlık odası Covid-19 salgını ile yaşanabilecek anlık durumlar için hazır hale getirilmiştir.
 24. Covid-19 belirtisi gösteren öğrencileri için veliler okul idaresini bilgilendirmelidirler. Bu tür vakalarda okul idaresi Kişisel Verileri Koruma Kanunu çerçevesinde hareket edecektir.
 25. Servisler, sınıflar, koridorlar, tuvaletler ve öğrencilerin kullandığı diğer alanlar ozon makinesiyle ve dezenfektanlarla sık sık temizlenecektir.
 26. Sınıf ve koridor pencereleri sürekli açık olup havalandırma sağlanacaktır.
 27. El becerilerinin kullanıldığı derslerde mutlaka eldiven kullanılacaktır.
 28. Okul kantininde ambalajsız ürün satışı yapılamayacaktır.
 29. Uzun süre okuldan ayrı kalan öğrencilerin toplu yaşamayla ilgili bazı unuttuğu kurallar, rehberlik servisi desteğiyle tekrar kazandırılacaktır.
 30. Öğrencilerde görülen duygusal, mental ve fiziksel eksiklikler rehberlik servisi ,sınıf öğretmenleri ve koç öğretmenler desteğiyle giderilecektir.
 31. Servislerin işleyişiyle ve araç kapasiteleriyle ilgili esaslar, ilgili bakanlıklar tarafından yapılan düzenlemeye göre belirlenecektir.

Tüm bu aldığımız ve alacağımız önlemlerle öğrencilerimizin sağlıklı ortamda eğitim görmelerini sağlayacağız. Siz değerli velilerimizin bizlere güvenmelerini diliyor, 17 Ağustos’ta başlayacak olan telafi eğitiminde öğrencilerimizle buluşmayı bekliyoruz. Saygılarımızla.

 

AKHİSAR KOLEJİ

YILMAZ VURAL AKHİSAR KOLEJİNDE

Akhisar Koleji Fen ve Anadolu  Lisesi önceki müdürü Enver OĞUZ’un, Akhisarsporlu futbolcu Muhammet Reis’in futbol yaşamıyla ilgili hazırladığı belgeselin çekimi için Akhisar Kolejine gelen teknik direktör Yılmaz VURAL, kurucumuz Halil Vehbi BAŞARAN ve okul müdürümüz Ali Rıza PERESE’yle tanıştı,Akhisar Koleji hakkında bilgi aldı. Okulumuzu ve spor alanlarını çok beğenen Yılmaz VURAL, okulumuzu tekrar ziyaret edeceğini belirterek çekimler sonrası okulumuzdan ayrıldı. Aynı zamanda Akhisar Koleji velisi olan Muhammet Reis de kendisi için çok anlamlı bir çalışmaya ev sahipliği yapan Akhisar Kolejine teşekkür etti. Biz de Yılmaz hocamıza ve Muhammet Reis’e görevlerinde başarılar diliyoruz.

23 Nisan Kutlama Videolarımız

Akhisar Koleji Anaokulu

Akhisar Koleji 1/A Sınıfı

Akhisar Koleji 1/B Sınıfı

Akhisar Koleji 1/C Sınıfı

Akhisar Koleji 2/A Sınıfı

Akhisar Koleji 2/B Sınıfı

Akhisar Koleji 2/C Sınıfı

Akhisar Koleji 3/A Sınıfı

Akhisar Koleji 3/B Sınıfı

Akhisar Koleji 3/C Sınıfı

Akhisar Koleji 4/A Sınıfı

Akhisar Koleji 4/B Sınıfı

Akhisar Koleji 4/C Sınıfı

Akhisar Koleji Anadolu ve Fen Lisesi

.

AKHİSAR KOLEJİNDEN ULUSLARARASI BAŞARI

Akhisar Koleji İlkokulu 2/B sınıfı öğrencisi Demir Atçı , 8 Nisan 2020 tarihinde online olarak gerçekleştirilen Kanada merkezli “Caribou Matematik Yarışması”nda çeşitli ülkelerden yarışmaya katılan 868 öğrenci arasında 1. olarak sertifika almaya hak kazanmıştır. Uluslararası bu sınavda okulumuzu en iyi şekilde temsil eden öğrencimiz Demir Atçı’yı ve öğretmeni Nilüfer Acun’u tebrik ederiz.

 

Akhisar Kolejinde Online Eğitim

SINIF EVİNİZDE, ÖĞRETMEN YANINIZDA

Değerli Velilerimiz, Sevgili Öğrencilerimiz

  Milli Eğitim Bakanlığının açıklamasıyla, koronavirüs (Covid 19) salgını nedeniyle tedbir amaçlı olarak okullarda yüz yüze eğitime  30 Nisan’a kadar ara verilmesine ve  uzaktan eğitime geçilmesine karar verilmiştir. Bu süreçte Milli Eğitim Bakanlığının çalışmaları ile uyumlu olarak süreci yakından takip ederek eylem planımızı o yönde şekillendirmekteyiz.  Eğitimimiz ve paylaşımlarımız “K12Net Okul Bilgi Portalı” , “WhatsApp” iletişim grupları, “EBA” ve “Kunduz Soru Çözümü” uygulaması üzerinden devam ederken 30 Nisan’a kadar uzayan bu yeni süreç ek çalışmalarla desteklenecektir.

     Bu bağlamda Akhisar Koleji tarafından online eğitimin alt yapısı anlaşmalı olduğumuz premium özelliklere sahip “Google Hangouts Meet” sistemi tarafından sağlanacaktır. Ayrıca tüm öğretmen ve öğrencilerimizin @akhisarkoleji uzantılı mail adresleri bilgi işlem merkezimiz tarafından tamamlanmıştır. Online ders programları belirlenmiştir. ( Bilindiği gibi 8. ve 12 sınıfların sınav konularıyla ilgili ortaya çıkan yeni durum öğretmenlerimiz ve yönetimimiz tarafından yeniden değerlendirilip planlanacaktır.) Öğretmenlerimiz tarafından online konu anlatımları, online konu testleri, online deneme sınavları, online veli görüşmeleri, online koçluk görüşmeleri ve anaokulu için online etkinlik programları  hazırlanmıştır.

               

  Bu konuda öğretmenlerimiz tarafından velilerimize ve öğrencilerimize bilgilendirme yapılacaktır. İçinde bulunduğumuz zor günlerde, olumsuzlukları  en aza indirmek için hep birlikte koordineli bir şekilde hareket etmek durumundayız. Bu sebeple siz değerli velilerimizden ricamız, size bildirdiğimiz tarih ve saatte öğrencilerimizin ders materyalleriyle, uygun sınıf ortamı sağlanarak derse hazır olmasıdır. Ayrıca okulumuzda bilgi almak ve görüşme yapmak isteyen velilerimiz için idareci, memur ve personelimiz de hazır bulunacaktır.  Her şey normale döndükten sonra tüm telafiler yüz yüze eğitimle öğretmenlerimiz tarafından yapılacaktır.

   Akhisar Koleji olarak bu olağanüstü durumdan hiçbir öğrencimizin ve velimizin mağduriyet yaşamasına izin vermeyeceğimizi tüm Akhisar Koleji ailesi ile paylaşmak isteriz. 

Saygılarımızla…