Lise

Değerler Eğitimi Projesi “Özdenetim”

Özel Akhisar Koleji Lise öğrencileri Değerler Eğitimi Projesi kapsamında Bilim Kulübü öğretmenleri ve öğrencilerinin çalışmalarıyla ÖZDENETİM konusunu işlediler.  İnsanın yaşamı boyunca sahip olması gereken en önemli özelliklerinden biri özdenetimdir. Yani başka ifadelerle kendi kendini denetleme, kontrol altında tutma, aşırılıklardan, zararlılardan kaçınma… Bu böyle bir özellik ki yaşamın her alanında yer alması gerekir. Aksi taktirde insan kolayca yanlışa sapabilir.

İşte hayatımızda bu kadar önemli olan bir konu ne yazık ki zaman zaman göz ardı edilir.

İnsan ne kadar özdenetimden uzak olursa o kadar kendilerine ve başkalarına zarar verme riski taşır. Bunun da bir tek yolu var; Düşüncelere, duygulara hükmetmek… Başıboş düşünceler, başıboş istekler hükmedilmezse gün gelir onlar insana hükmeder…

İzlemiş olduğumuz film Patch Adams, özdenetim konusunu güzel bir şekilde vurgulamıştır. İradesi sayesinde hayatını pozitif yönde değiştirebilen bir bireydir Patch Adams. Yaşanmış bir hayat hikayesinden alınmıştır. İntihar eğilimli biri olarak girdiği akıl hastanesinde gördüklerinden sonra Hunter ‘Patch’ Adams, çıktıktan sonra tıp fakültesine öğrenci olarak girer. Okulda başarılı bir öğrenci olmasına karşın, ideallerinden dolayı hocalarından tepki görür. Amacı ‘hayata renk katarak’ mizah yoluyla tedaviye katkıda bulunmaktır. Daha sonra yoksul hastalar için kendi parası ve bağışlarla özel bir klinik açmaya kadar girişimlerini sürdüren Adams, film sürecinde sevgilisi Carin Fisher’in öldürülmesiyle ve lisanssız klinik açmakla darbeler yese de, tedavi hizmetlerinde yaptıklarıyla ünü ülke çapına yayılır ve bir anlamda amacına ulaşır.

 

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.